1.

At triple point, vapor pressure of ice is given by ln p* = 18 – 2560/T, and vapor pressure of water is given by ln p* = 28 – 5120/T, what is the temperature at triple point?(a) 225 K(b) 256 K(c) 320 K(d) 400 K

Answer» Correct choice is (b) 256 K

Easy explanation: At triple point pressure and temperature of all the phases becomes same, => 18 – 2560/T = 28 – 5120/T, => 10 = 2560/T, => T = 256 K.


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions