1.

Atomic mass of mercury is 200 and density is 13.6 g cc^(-1) . How many moles of metal are present in one litre ?

Answer»

Solution :weight of HG `= "VOLUME "xx"density" = 1000xx13.6=13600g`
Number of MOLES `("weigt")/("GAW")=(13600)/(200)=68`
ONE litre of mercury contains 68 moles


Discussion

No Comment Found