1.

Average temperature of the Earth was 300 K when the Earth came into existence. At present its average temperature is 3000 K (This is due to the heat evolving from the disintegration of radioactive substances at the core of the Earth) What would be the radius of the Earth at the toime of its birth ? For the material of the Earth gamma=3xx10^(-5)K^(-1). At present, radius of the Earth = 6400 km.

Answer»

SOLUTION :`V=V_(0)(1+gammaDeltaT)`
`(4)/(3)piR^(3)=4/3piR_(0)^(3)(1+gammaDeltaT)`
`:.R=R_(0)" "(1+gammaDeltaT)^(1/3)`
`:.R_(0)=(R)/((1+gammaDeltaT)^(1/3))=(6400)/([1+3xx10^(-5)xx2700]^(1/3))`
`:.R_(0)=6236km`


Discussion

No Comment Found