1.

Avogadro's lasw states that under conditions of constant temp. and pressure equal volume of gases contain equal no. of particles. Experimental investigation shows that at one atmosphere pressure and a temperature of 273 k, one mole of any gas occupies a volume of which is very close to 22.4 lit. Therefore, the number of moles in any gas sample canbe found by comparing its volume at STP with 22.4 lit. Number of gram atoms of oxygen present in 0.3 gram mole of H_(2)C_(2)O_(4).2H_(2)O is

Answer»

`0.3`
`0.6`
`1.2`
`1.8`

Solution :NUMBER of oxygen atoms in MOLECULE of `H_(2)C_(2)O_(4).2H_(2)O=6`
1 moles of `H_(2)C_(2)O_(4).2H_(2)O` contains `6xx16=96g` oxygen
0.3 moles of `H_(2)C_(2)O_(4).2H_(2)O` contains `(0.3xx96)/(1)` = 28.8 g oxygen
`therefore` No. of GRAM atom of oxygen = `(28.8)/(16)=1.8`


Discussion

No Comment Found