1.

Based on his alpha- ray scattering experiment, Rutherford proposed the nuclear model of an atom. The threshold frequency v0 for a metal is 6.2xx10^14s^(-1). Calculate the K.E. emitted for an electron when the radiation of frequency v=8.7xx10^14s^(-1) strikes the metal.

Answer»

SOLUTION :`K.E=1/2mv^2=hgamma-hgamma_0=h(gamma-gamma_0)=6.626xx10^(-34)(8.7xx10^14-6.2xx10^14)6.626xx10^(-34)xx2.5xx10^14=1.656xx10^(-19)J`


Discussion

No Comment Found