1.

Block A of mass m_(A) = 200 g is placed on an incline plane and a constant force F = 2.2 N is applied on it parallel to the incline. Taking the initial position of the block as origin and up along the incline as x direction, the position (x) time (t) graph of the block is recorded (see figure (b)). The same experiment is repeated with another block B of mass m_(B) = 500 g. Same force F is applied to it up along the incline and its position – time graph is recorded (see figure (b)). Now the two blocks are connected by a light string and released on the same incline as shown in figure (c). Find the tension in the string.["tan"theta = (3)/(4), g = 10m//s^(2)]

Answer»


ANSWER :T = 0.49 N


Discussion

No Comment Found