1.

Bond energies of H_(2),Cl_(2) and HCl are respectively "104, 58 and 103 k cal mol"^(-1). Calculate Pauling's electronegativity of chlorine.

Answer»

Solution :AVERAGE of bond energies of `H_2` and `Cl_2` is the CALCULATED bond energy of `HCl = (104 + 58)/(2)`
`= 81 K cal mol^(-1)`
EXPERIMENTAL bond energy of `HCl = 100 k cal mol^(-1)`
`DELTA -` Bond (resonance ) stabilisation energy = 100- 81 = 19 k cal `mol^(-1)`
`X_1 - X_2 = 0.208 sqrt(Delta) = 0.208 sqrt(19)`
`= 0.208 xx 4.35 = 0.90`
Since Pauling.s ELECTRONEGATIVITY of hydrogen is 2.1 that of chlorine `=2.1 + 0.9 = 3.0`


Discussion

No Comment Found