1.

Bond enthalpy of C - H bond is 350 kJ/mol. Calculate the bond enthalpy of C-=C bond in C_(2) H_(2). 2C_((s)) + H_(2(g)) to C_(2) H_(2(g)), Delta H= 225 kJ/mol 2X_((s)) to 2C_((g)) ,""DeltaH= 330 kJ/mol H_(2(g)) to 2H_((g)) , ""DeltaH= 330 kJ/mol

Answer»

1165 kJ/mol
837 kJ/mol
865 kJ/mol
815 kJ/mol

Solution :`DELTA H + 1410 + 330 - (350xx 2)- Delta H _(C -= C) = 255`
`therefore Delta H_(C -= C) = + 815` kJ/mol


Discussion

No Comment Found