1.

Boron occurs in nature in the form of two isotopes having atomic masses 10 and 11. What are the percentage abundances of these isotopes in a simple a boron having average atomic mass of 10.8are :

Answer»

20,80
80,20
50,50
40,60

Solution :LET the percentage abundance of B-10 isotope=X
`:.` The percentage abundance of B-11 isotope = (100-x)
From the available data :
`(x xx10)/(100)+((100-x)xx11)/(100)=10.8`
or `10X + 1100 - 11X = 1080or x = 20`
Percentage abundance of B-10 isotope = 20 %
Percentage abundance of B-11 isotope = 80 %.


Discussion

No Comment Found