1.

Bromine monochloride (BrCl) (g) hArr Br_(2) (g) + Cl_(2) (g) for which K_(c) = 32 " at " 500 K . If initially pure BrCl is present at a concentration of 3*30 xx 10^(-3) " mol " L^(-1),what is its molar concentration in the mixture at equilibrium ?

Answer»

Solution :` {:(,2BrCl (g),hArr,Br_(2)(g),+ ,Cl_(2)), ("Intial" ,3*30 xx 10^(-3)"mol"L^(-1) ,,,,), ("At eqm.",(3*30 xx 10^(-3) -x),,x//2,,x//2):}`<BR> ` K_(c) = ((x//2)(x//2))/(3*30xx10^(-3)-x)^(2) = 32 ("GIVEN") :. (x^(2))/(4( 3*30 xx 10^(-3)-x))=32`
or` x/ (2 (3*30 xx 10^(-3))-x)=SQRT(32) = 5*60`
` x = 11*32 ( 3*30 xx10^(-3) -x) or 12*32 x = 11*32 xx 3*30 xx 10^(-3) or x = 3*0 xx 10^(-3) `
` :."At eqm., " [BrCl] = ( 3*30 xx 10^(-3) - 3*0 xx 10^(-3))= 0*30 xx 10^(-3) = 3*0 xx 10^(-4) "mol"L^(-1)`


Discussion

No Comment Found