Saved Bookmarks
| 1. |
By selling a TV at Rs. 25000, a dealer suffers a loss of 12%. At what price (In Rs.) should he sell it to gain 10%?1. 312502. 320003. 322504. 30250 |
|
Answer» Correct Answer - Option 1 : 31250 GIVEN: By selling a TV at Rs. 25000, a dealer suffers a loss of 12%. CONCEPT: FORMULA USED: SP = CP × [1 – loss]/100 SP = CP × [1 + profit]/100 CALCULATION: Let the cost price of the TV be x. Now, by selling at Rs. 25000, a loss of 12% is incurred. Hence, (1 – 12/100)x = 25000 ⇒ x = 25000/0.88 Now, to make a profit of 10%, he should sell it at (1 + 10/100)x = 110/100 × (25000/0.88) = Rs. 31250 |
|