1.

By the reaction of carbon and oxygen, a mixture of CO and CO_(2) is obtained. What is the composition of the mixture by mass obtained when 20 grams of O_(2) reacts with 12 grams of carbon ?

Answer»


Solution :`n_(O_(2))=625`
`n_(c)=1` mole
`(n_(O_(2)))/(n_(c))=0.625`
`O_(2)+CrarrCO+CO_(2)`
`2xxn_(O_(2))=n_(CO)+2n_(CO_(2))""......(I)`
`2xxn_(C)=n_(CO)+n_(CO_(2))"".....(II)`
`implies (n_(CO)xx28)/(n_(CO_(2))xx44)=(21)/(11)`


Discussion

No Comment Found