1.

CaCO_(3) exists in two forms,calcite and aragonite. The conversion of 1 mole of calcite to aragonite is accompanied by internal energy change equalto +0.21 kJ. Given that the densities of calcite and aragoniteare 2.61 gcm^(-3) and 2.93 g cm^(-3) respectively , calculate the enthalpy change at the pressureof1.0bar.

Answer»

Solution :`DeltaH= DELTAU + P DeltaV`
Here, `DeltaU =+ 0.21kJmol^(-1)=0.21xx 10^(3)J mol^(-1)= 210J mol^(-1)`
`P =1 ` bar `=10^(5)` P
`DeltaV =`Molar VOLUME of aragonite `-` Molar volume of calcite
`= ( 100)/( 2.93)- (100)/( 2.71) cm^(3) mol^(-1)``( :'` Molar mass of`CaCO_(3) = 100 G mol^(-1))`
`= 100 (( 1)/( 2.93 )- (1)/( 2.71)) =100 xx ( -0.22)/(2.93xx2.71) = -2.77 cm^(3) mol^(-1) = - 2.77 xx 10^(-6) m^(3) mol^(-1)`
`:. DeltaH = 210 +10^(5) ( - 2.77 xx 10^(-6))=210- 0. 277 J = 209. 72 J mol^(-1)`


Discussion

No Comment Found