1.

Calcium carbonate reacts with aqueous HCl to give CaCl_(2) and CO_(2) according to the reaction, CaCO_(3(s)) +2HCl_((aq)) rarr CaCl_(2(aq))+CO_(2(g))+H_(2)O_((t)) What mass of CaCO_(3) is required to react completely with 25 mL of 0.75 M HCl ?

Answer»



SOLUTION :Molarity `=(w xx 1000)/(m xx "volume of solution")`
`0.75= (w xx 1000)/(36.5xx25)`
`w= (0.75xx36.5xx25)/(100)= 0.6844g`
`CaCO_(3(s)) + 2HCl_((AQ)) rarr CaCl_(2(aq))+CO_(2(g)) + H_(2)O_((l))`
`100 "" 2xx 36.5 = 73`
73 g HCl for complete `r" rea"^(N) 100 g CaCO_(3)` CONSUM
So, `0.6844 gm HCl rarr (?)`
`= (100xx0.6844)/(73) = 0.9375 gm`


Discussion

No Comment Found