1.

Calcium crystallises in a face centred cubic unit cell with a =0.556nm. Calculate the density if it contained 0.1% Schottky defects.

Answer»

`1.5463g//cm^(3)`
`1.4962g//cm^(3)`
`1.5448g//cm^(3)`
`1.5943g//cm^(3)`

Solution :(c ) `d=(ZM)/(N_(0)a^(3)),Z=4xx(1-(0.1)/(100))=3.996`


Discussion

No Comment Found