Saved Bookmarks
| 1. |
Calcualate the resonance energy of N_(2)O fromthe following data : Delta_(f)H^(@) of N_(2)O= 82kJ mol^(-1) , Bond energies of N -= N , N = N , O=O and N=O bonds are 946, 418, 498and 607 kJ mol^(-1) respectively. |
|
Answer» SOLUTION :The equation for the formation of one MOLE of `N_(2)O` will be `N -= N(g) + (1)/(2)O= O(g) rarr N = N = O` Calculate value of `Delta_(F)H^(@)` for this reaction will be `Delta_(f)H^(@) = `[ B.E.`(N-=N) + (1)/(2) `B.E. ( `O=O )] - [B.E(N=N) + B.E. ( N=O)]` `= [ 946 +(1)/(2) ( 498 ) ] - [418 + 607] kJ mol^(-1) = 170 kJ mol^(-1)` Resonance energy`=` Observed `Delta_(f)H^(@)` - Calculated`Delta_(f)H^(@) = 82- 170 = -88kJ mol^(-1)` |
|