1.

Calculate de Broglie wavelength of an electron moving with 1% of the speed of light.

Answer»


SOLUTION :`v = 1% " of " 3 xx 10^(8) ms^(-1) = 3xx 10^(6) m s^(-1), m_(e) = 9.11 xx 10^(-31) kg`


Discussion

No Comment Found