1.

Calculate Delta H for the reaction 2O_(2)(g) rarr 3O_(2)(g) at 298 K and 1 atmosphere pressure given that Delta U = -287.9 kJ and R = 8.314 JK^(-1) mol^(-1).

Answer»

SOLUTION :As per the equation `Delta H = Delta U + Delta n RT`, where
`Delta U = -287.9 kJ, Delta n = (3-2) = 1, R = 8.314 JK^(-1)mol^(-1), T = 298K , Delta H = ?`
`Delta H = -287.9 kJ + 1 xx 8.314 xx 10^(-3) KJ K^(-1) mol^(-2) xx 298 K`
`= -285.4 kJ mol^(-1)`
Change in ENTHALPY for the reaction `= -285.4 kJ mol^(-1)`.


Discussion

No Comment Found