Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate Delta_(r) G^(@) for conversion of oxygen to ozone. 3 //2 O_(2)(g) rarrO_(3)(g) at298 K , if K_(p) for this conversion is 2. 47 xx 10^(-29). |
|
Answer» Solution :`Delta_(r)G^(@) = -2.303 RT log K_(p) = - (2.303) ( 8.314 JK^(-1)mol^(-1)) ( 298 K) log ( 2.47 XX 10^(-29))` `=163229 J mol^(-1) = 163.2 kJ mol^(_1)` [For standard conditions ` T = 298 K`, and log `(2.47 xx 10^(-29)) = - 29 + 0.3927 = - 28.6073]` |
|