1.

Calculate Delta_(r ) G^(@) for the conversion of oxygen to ozone, (3)/(2)O_(2) (g) rarr O_(3) at 298 K, given partial pressure equilibrium constant is 2.47 xx 10^(-29).

Answer»

<P>

Solution :`Delta_(R )G^(@) = -2.303 RT log_(10) K_(p)`
`= -2.303 xx 8.314 xx 298 xx log 2.47 xx 10^(-29)`
`= -163229 J mol^(-1) = -163.229kJ mol^(-1)`


Discussion

No Comment Found