1.

Calculate Delta_(r )G^(@) for the reaction for which the value of K_(p) is 1.5 xx 10^(10) at 300 K.

Answer»

<P>

Solution :`Delta G^(@) = -2.303 RT log_(10)K_(p)`
`= -2.303 XX 8.314 xx 300 xx log 1.5 xx 10^(10)`
`= -2.303 xx 8.314 xx 300 xx (log 1.5 + log 10^(10))`
`= -2.303 xx 8.314 xx 300 xx (0.1761 + 10)`
`= -2.303 xx 8.314 xx 300 xx 10.1761 = 58452.97 J mol^(-1)`.
`= -57270 J`


Discussion

No Comment Found