1.

Calculate DeltaG^0 for conversion of oxygen to ozone 3//2O_2 hArr O_(3(g)) at 298 K, if K_p for the conversion is 2.47 xx 10^(-29)in standard pressure units.

Answer»

Solution :`DeltaG^0=-"2.303 RT LOG" K_p`
where `R=8.314 "JK"^(-1) "MOL"^(-1)`
`K_p=2.47xx10^(-29)`
T=298 K
`DeltaG^0=-2.303(9.314)(298) log (2.47xx10^(-29))`
`DeltaG^0=16300 "J mol"^(-1)`
`DeltaG^0=16.3 "KJ mol"^(-1)`


Discussion

No Comment Found