1.

Calculate DeltaG^( Theta ) for conversion of oxygen to ozone,(3)/(2) O_(2(g)) to O_(3(g)) at 298 K. If K_(p) for this conversion is 2.47 xx 10^(-29).

Answer»

<P>

Solution :We KNOW `Delta_(r) G^( Theta ) = -2.303 "RT LOG" K_(p) and R = 8.314 "JK"^(-1) "mol"^(-1)`
THEREFORE, `Delta_( r) G^( Theta ) = -2.303 (8.314 "JK"^(-1) "mol"^(-1) ) (298 K) (log 2.47 xx 10^(-29) )`
`= 163000 "J mol"^(-1)`
`=163 "kJ mol"^(-1)`


Discussion

No Comment Found