1.

Calculate distance of closet approach by an alpha -particle of KE=2.5 MeV being scattered by gold nucleus (Z=79).

Answer»

Solution :`KE_(i) PE_(F) = (K(79e)(2e))/(r )`
Remember : `(1eV=1.6xx10^(-19)J)/(1MeV=1.6xx10^(-13)J)`
`implies 2.5xx1.6xx10^(-13)J=(9xx10^(9)xx79xx2xx(1.6xx10^(-19))^(2))/(r )implies r = 9.1xx10^(-14)m`


Discussion

No Comment Found