1.

Calculate E_("cell") of given electrochemical cell Zn(S)+Pb^(2+) to Pb(s)+Zn^(2+) Given E_(Zn^(2)//Zn)^(0)=-0.76V, E_(Pb^(2+)//Pb)^(0)=-0.12V

Answer»

Solution :`E_("CELL")^(0)=E_(Zn//Zn^(2))^(0)+E_(PB^(2+)//Pb)^(0)`
`E_("cell")^(0)=0.76-0.12=0.64" VOLT "`


Discussion

No Comment Found