Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate energy of one mole of photons of radiation whose frequency is 5xx10^14 Hz. |
| Answer» SOLUTION :ENERGY of one photon is given by the expression E = HV h = `6.626xx10^(-34)` Js V = `15xx10^14s^(-1)` E = `(6.626xx10^(-34)js)xx(5xx10^10s^(-1))=3.313xx10^(-19)J` Energy of one MOLE of photons `=(3.313cc10^(=19)j)xx(6.022xx10^23mol^(-1))=199.51kJmol^(-1)` | |