1.

Calculate equivalent conductivity of 1 MH_(2)SO^(4) whose conductivity is 26 xx 10^(-2) "ohm"^(-1) cm^(-1)

Answer»

260
130
65
200

Solution :Sp. Conductance `=26xx10^(-2) OMEGA cm^(-1)`
Concentration `= 1 MH_(2)SO_(4)=98 g//L`
Eq. wt. of `H_(2)SO_(4)=49`
`therefore` No. of gram equivalents per litre `=(98)/(49)=2`
Equivalent conductance `=( K xx 1000)/(C)`
`=(26xx10^(-2) xx 1000)/(2)`
`=130 Omega^(-1) cm^(2) "mol"^(-1)`


Discussion

No Comment Found