1.

Calculate molality of 1 litre solution of 93% H_(2) SO_(4) by volume. The density of solution is 1.84 g mL^(-1).

Answer»

Solution :Given `H_(2) SO_(4)` is 93% by volume
`:.` WEIGHT of `H_(2) SO_(4) = 93 g`
Volume of solution `= 100 ML`
Weight of solution `= 100 xx 1.84 = 184 g`
Weight of water `= 184 - 93 = 91 g`
Molality `(m) = (W_(2) xx 1000)/(Mw_(2) xx W_(1)) = (93 xx 1000)/(98 xx 91) = 10.42`


Discussion

No Comment Found