1.

Calculate number of total atoms and molecules of 4 Lit SO_(2) gas at 350 K temperature and 10^(3) pa pressure. [R=8.3144 J K^(-1)mol^(-1)].

Answer»


Answer :TOTAL moles (N) `= 1.374xx10^(-3)`,
No. of molecules `= 8.275x10^(20)`,
No. of ATOMS `= 2.483xx10^(21)`


Discussion

No Comment Found