1.

Calculate the amount of carbon dioxide that could be produced when (i) 1 mole of carbon is burnt in air. (ii) 1 mole of carbon is burnt in 16 g of dioxygen. (iii) 2 moles of carbon are burnt in 16 g of dioxygen.

Answer»

Solution :Carbon burns in dioxygen/AIR as follows :
`UNDERSET("1 mole" 12 g)(C(s)) + underset("1 mole" 32 g)(O_(2)(g)) to underset("1 mole 44 g")(CO_(2)(g))`
(i) In air, there is plenty of dioxygen. THEREFORE, combustion would be complete.
HENCE, `CO_2` produced by the combustion of 1 mole of carbon = 44 g
(ii) In this case, dioxygen is the limiting reagent. Only 0.5 mole of carbon will be burnt.v 32 g of `O_2` produces `CO_2 = 44 g`
`therefore 16 g` of `O_(2)` will produce `CO_(2) = 44/32 xx 16 = 22 g`
(iii) In this case also, dioxygen is the limiting reagent. 16 g of `O_(2)` will COMBINE only with 0.5 mole of carbon.
`therefore CO_2` produced = 22 g


Discussion

No Comment Found