1.

Calculate the amount of carbondioxide produced by the combustion of 24g of methane.

Answer»

SOLUTION :`underset(16g)(CH_(4)(g))+underset(32gxx2=64g)(2O_(2)(g))tounderset(44g)(CO_(2)(g))+underset(2xx18g=36g)(2H_(2)O(l))`
1 mole `=16g` of `CH_(4)` gives 44 g of `CO_(2)`
`:.24G` of `CH_(4)` gives `=(24xx44)/16=66g` of `CO_(2)`


Discussion

No Comment Found