1.

Calculate the amount of heat necessary to raise 180 g of water from 25^@C to 100^@C . Molar heat capacity of water is 75.3 "J mol"^(-1) K^(-1)

Answer»

Solution :Given : Number of moles of water `n=(180 G)/(18 g "mol"^(-1))=10` mol molar heat capacity of water
`C_P=75.3 J K^(-1) "mol"^(-1)`
`T_2=100^@C`=373 K
`T_1=25^@C` =298 K
`DeltaH`=?
`DeltaH=nC_P (T_2-T_1)`
`DeltaH="10 mol" xx "75.3 J mol"^(-1) K ^(-1) xx(373-298)K`
`DeltaH`=56475 J
`DeltaH` =56.475 kJ


Discussion

No Comment Found