Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the amount of water (g) produced by the combustion of 16 g of methane. |
|
Answer» `CH_(4(g))+2O_(2(g)) rarr CO_(2(g)) + 2H_(2)O_((g))` (i) 16 g `CH_(4)` corraspondsto one mole. (ii) From the above equation , 1 mol of `CH_(4(g))`gives 2 mole of `H_(2)O_((g))`. 2 mol of water `H_(2)O_((g)) = 2 xx (2+16) ` `= 2 xx 18 = 36 g` 1 mol `H_(2)O_((g)) = 18 g H_(2)O = (18g H_(2)O)/(1 "mol" H_(2)O)=1` Hence 2 mol `H_(2)O_((g)) = (18 g H_(2)O)/(1 "mol" H_(2)O)= 2 xx 18 g H_(2)O` `= 36g H_(2)O` |
|