1.

Calculate the average kinetic energy in joules of the molecules in 8.0 g of methane at 27^@C.

Answer»


Solution :The average kinetic ENERGY of n moles of a gas is given by
`K.E. = n(3/2 RT)`
Number of moles in 8.0 g of methane = `(8.0)/16 = 0.500`
(The molecular MASS of `CH_4 = 12 +4 = 16)`
`R = 8.314 J K^(-1) mol^(-1)`
Hence, the average kinetic energy of 0.5 moles of `CH_4 at 27^@C`.
= `0.500 XX 3/2 xx 8.314 xx (27 + 273) = 1.87 x 10^3 J`


Discussion

No Comment Found