1.

Calculate the bond order ofN_(2) , O_(2), O_(2)^(+) and O_(2)^(-)

Answer»

Solution :(A) BOND order of `N_(2)` :
In `N_(2) ` Z = 7 , so total electron = 14
Electron configuration of in MO for `N_(2) :(sigma 1s)^(2) (sigma^(**)1s)^(2) (sigma 2s)^(2) (PI 2p_(x))^(2) (pi 2p_(y))^(2) (sigma 2p_(z))^(2)`
BO = `(1)/(2) (N_(b) - N_(a)) = (1)/(2) (10 - 4) = 3` (Triple bond )
(B) Bond order of `O_(2)` :
In `O_(2), Z = 8` So, Total electron = 16
Electron configuration in MO for `O_(2) : (sigma 1s)^(2) (sigma^(**) 1s)^(2) (sigma 2s)^(2) (sigma^(**) 2s)^(2) (sigma 2p_(x))^(2) (pi 2p_(x))^(2) (pi 2p_(y))^(2)(pi^(**) 2p_(x))^(1) (pi^(**) 2p_(y))^(1)`
BO = `(1)/(2) (N_(b) - N_(a)) = (1)/(2) (10 - 6) =` (Double bond )
(C) Bond order of `O_(2)^(+)`: ,br> Total electron in `O_(2) = 16 ` and total electron in
Electron configuration in MO for `O_(2) : (sigma_(1s))^(2) (sigma_(1s)^(**) )^(2) (sigma_(2s))^(2) (sigma_(2s)^(**))^(2) (sigma_(2p_(z)))^(2) (pi_(2p_(x)))^(2) (pi_(2pi_(y)))^(2)(pi_(2pi_(x))^(**))^(1)(pi_(2p_(y))^(**))^(0)`
BO = `(1)/(2) (N_(b) - N_(a)) = (1)/(2) (10- 5) = 2.5 `
(D) Bond order of `O_(2)^(-)` :
Total electron in `O_(2)^(-) = 16 + 1 = 17`
Electron configuration in MO for`O_(2)^(-) : (sigma_(1s))^(2) (sigma_(1s)^(**))^(2) (sigma_(2s))^(2) (sigma_(2s)^(**))^(2) (sigma_(2p_(z)))^(2) (pi _(2p_(x)))^(2) (pi_(2p_(y)))^(2) (pi_(2p_(x))^(**))^(2) (pi_(2p_(y))^(**))^(1) `
BO = `(1)/(2)(N_(b) - N_(a))`
`= (1)/(2) (10 - 7) = (3)/(2) = 1.5 `


Discussion

No Comment Found