1.

Calculate the change in pH of water when 0.01 mole of NaOH are added in 10 litre water.

Answer»


Solution :PH of water is 7
`M= ("no . of moles ")/(" sol . of solution (lit) ") =( 0.01)/(10 ) = 10 ^(_3) `
` pOH=3, pH =11 , "change in pH"= 11- 7= 4`


Discussion

No Comment Found