1.

Calculate the concentration of nitric acid in moles per litre in a sample which has a density , 1.41 g mL^(-1) and the mass per cent of nitric acid in it being 69%.

Answer»



Solution :Density `=1.41 gm//mL`
Mass precent of `HNO_(3)= 69%`
Here, `69 gm HNO_(3)` present in 100 gm solution
MOLECULAR mass of `HNO_(3) = 1.0079+14.0067+3xx(16.00)`
`= 63.0146` gm/mol
MOLARITY `= ("WEIGHT of solute " xx 1000)/("Molecular massof solute" xx "Volume of solution")`
`= (69xx1000xx1.41)/(63.0146xx100)=15.439 M`


Discussion

No Comment Found