Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the concentration of nitric acid in moles per litre in a sample which has a density, 1.41 g mL^(–1) and the mass per cent of nitric acid in it being 69%. |
|
Answer» Solution :The given sample is 69%, i.e., 100 G of the solution contain only 69 g of nitric acid. Molar mass of nitric acid (`HNO_3) = 1 + 14 + (3 xx 16) = 63 g mol^(-1)` `therefore` Number of moles in 69 g nitric acid (100 g of the solution) `=69/63 =1.095` Volume of 100 g of `HNO_(3)` solution `=("mass")/("density") = 100/1.41` =70.92 ML = 0.07092 L HENCE, concentration of nitric acid solution = `1.095/(0.07092) = 15.44` moles/L =15.44 M |
|