Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the concentration of sugar (C_12H_22O_11) in mol L^-1 if its 20g are dissolved in water to make a final volume of 2L. |
| Answer» Solution :Molar mass`C_12H_22O_11=12+12+22+16+11=342g MOL^(-1)` VOLUME of solution =2L=2000 mL Molanty `W_B/M_Bxx1000/(VML)xx20/342xx1000/2000=0.0292molL^(-1)` | |