1.

Calculate the de Broglie wavelength of an electron moving with 1% of the speed of light?

Answer»

Solution :Accoding to DE de BROGLIE equation,`gamma=(H)/(mv)`
MASSOF electron`=9.1xx10^(-31)kg`,Planck.s constant`=6.626xx10^(-34)kgm^(2)s^(-1)`
Velocity of electron=1% speed of light`=3.0xx10^(8)xx0.01=3xx10^(6)ms^(-1)`Wavelength of electron`(gamma)=h/(mv)=((6.626xx10^(-34)kgm^(2)s^(-1)))/((9.1xx10^(-31)kg)xx(3xx10^(6)ms^(-1)))`
`=2.43xx10^(-10)m`


Discussion

No Comment Found