1.

Calculate the density of carbon dioxide at 27^@C and 5 atmosphere pressure.

Answer»

Solution :The molecular MASS of `CO_2 = 12 + (2 xx 16) = 44` amu
In the present case,
`P=5 " atm, " T = 27 + 273 = 300 K`,
`M = 44, " and " R = 0.0821 " litre atm " k^(-1) mol^(-1)`
`:. "" M=(dRT)/р`
or`d=(MP)/(RT) = (44 xx 5)/(0.0821 xx 300) = 8.93 g L^(-1)`
Hence, the density of `CO_2` in the given conditions is 8.93 grams per litre.


Discussion

No Comment Found