1.

Calculate the density of silver which crystallizes in a face -centred cubic structure. The distance between the nearest silver atoms in this structure is 287 pm.( Molar mass of Ag = 107 . 87 g"mol"^(-1) , N_(A) = 6.02 xx 10^(23) mol^(-1)

Answer»


Solution :`d=a/sqrt2 or a = sqrt2d = 1.414 xx 287 " pm " 406 " pm " , Z = 4 , M = 107 . 87 " G mol"^(-1)`
` p = ( Z xx M)/ (a^(3) xx N_(0))= ( 4 xx 63.5 " g mol" ^(-1))/ ((406 xx 10^(-10) "cm")^(3) xx (6.02 xx 10^(23) "mol"^(-1))) = 10.7o1 " g cm"^(-3)`


Discussion

No Comment Found