1.

Calculate the density of silver which crystallizes in a face-centred cubic structure. The distance between the nearest silver atoms in this structure is 287 pm.(Molar mass of Ag =107.87" g mol"^(-1), N_A=6.02xx10^23 "mol"^(-1))

Answer»


Solution :For FCC, `d=a/sqrt2` or a=`sqrt2`d=1414 x 287 pm = 406 pm , Z=4, M=`107. 87 "G mol"^(-1)`
`RHO=(ZxxM)/(a^3xxN_0)=(4xx107.87 "g mol"^(-1))/((406xx10^(-10) CM)^3xx(6.02xx10^23mol^(-1)))=10.71 g cm^(-3)`


Discussion

No Comment Found