1.

Calculate the effective nuclear charge of the last electron in an atom whose configuration is1s^(2)2s^(2)2p^(6)3s^(2)3p^(5)

Answer»

Solution :Given:Z=17
`Z^(**)=Z-S`
`=17-[(0.35xx"No"`.Of other electrons in
`n^(TH)"SHELL")++(0.85xx"No"`.Of electrons in
`(n-1)^(th)"shell")+(1.00xx"TOTAL number of electrons in the inner shells")]`
`=17-[(0.35xx6)+(0.85xx8)+(1xx2)]`
`=17-10.9=6.1`
`Z^(**)=6.1`.


Discussion

No Comment Found