1.

Calculate the efficiency of a petrol engine if its compression ratio is 5. Given y = 1.4. If the power of the engine is 25kW what is its input power ?

Answer»

Solution :`RHO= 5 , gamma = 1. 4`
EFFICIENCY `= eta=1- ((1)/(rho ))^( gamma -1) =1 - ((1)/(5)) ^(1.4 -1) = 47. 5%`
Efficiency `= ("Output")/("Input")`
Input power `= ( " Output power")/("Efficiency") = ( 25 xx 10 ^(3))/(0.776) = 5.26 xx 10 ^(4) W`


Discussion

No Comment Found