1.

Calculate the empirical and molecular formula of a compound containing 76.6% carbon, 6.38 % hydrogen and rest oxygen its vapour density is 47

Answer»

Solution :
Emperical formula=`C_(6(H_(6)O`
VAPOUR DENSITY=47
`:.`Molecular mass= `2 xx` vapour density
`=2xx47=94`
Molecular formula= Empirical formula `xx n`
`n=("molecular mass")/("Emperical frmular mass")=94/94=1`
`:.` Molecular formula=`C_(6)H_(6)O`


Discussion

No Comment Found