1.

Calculate the empirical andmolecular formula of the compound containing 80% Carbon, 20%Hydrogen. If the molecular mass of the compound is 30 then determinethe molecular formula.

Answer»

Solution :For `C rArr 80//12 = 6 . 6`
For ` H rArr 20//1 = 20`now divide 6.6 and 20 by 6.6 to GET simple whole no. ratio of C and H which will come 1:3 so emperical FORMULAIS `CH_(3)`and its mass is 15
Nowto calculate N we have 30/15 = 2
somolecular formula is `CH_(3) xx 2 = C_(2) H_(6)`


Discussion

No Comment Found