1.

Calculate the energy and frequency of the radiation emitted when an electron jumps from n = 3 to n = 2 in a hydrogen atom

Answer»

Solution :`bar(v) = 109677 cm^(-1) ((1)/(2^(2)) - (1)/(3^(2))) = 109677 xx (5)/(36) = 15232.9 cm^(-1)`
`Delta E = HV = h (c)/(LAMDA) = HC bar(v) = (6.626 xx 10^(-34) Js) (3.0 xx 10^(10) cm s^(-1)) (15239.9 cm^(-1)) = 3.028 xx 10^(-19) J`
`v = c bar(v) = 3.0 xx 10^(10) cm s^(-1) xx 15232.9 cm^(-1) = 4.57 xx 10^(14) s^(-1)`


Discussion

No Comment Found