1.

Calculate the energy evolved when 8 droplets of water (surface tension 0.72 N/m) of radius 0.5 mm combine into one.

Answer»

Here, s = 0.072 N/m

r = 0.5 mm = 0.5 × 10-3 m.

Let R be the radius of big drop formed.

Volume of the big drop = volume of 8 small drops.

\(\frac{4}{3}\)π R3 = 8 × \(\frac{4}{3}\)πr3

or R = 2 r = 2 × 0.5 × 10-3 = 10-3 m

Surface area of big drop :

= 4π R2 = 4π × (10-3 )2

= 4π × 10-6m2

Surface area of 8 small drops:

= 8 × 4π × r2

= 8 × 4π × (0.5 × 10-3 )2

= 8π × 10-6m2

Energy evolved = S.T × decrease in area.

= 0.072 × 4π × 10-6 = 9.05 × 107J.



Discussion

No Comment Found