1.

Calculate the energy of a mole of photons of radiations whose frequency is 5 xx 10^(14)Hz ?

Answer»

SOLUTION :Energy of ONE photon, `E = hv = (6.626 XX 10^(-34) Js) (5 xx 10^(14) s^(-1)) = 3.313 xx 10^(-19) J`
`:.` Energy of one mole of PHOTONS `= (3.313 xx 10^(-19)J) xx (6.022 xx 10^(23) mol^(-1)) = 19951 J mol^(-1)`
`= 19.951 kJ mol^(-1)`


Discussion

No Comment Found